Komerční minerální vody

Trochu nedávné historie


Minerální vody stáčené do lahví prodělaly v poslední době celkem zajímavý vývoj.

Dříve bylo jasně dané normou, co je to minerální voda a orientace na trhu byla jednoduchá. Po roce 1990 se na trhu poprvé objevily balené vody, které se velice rychle rozšířily. Výrobci minerálních vod samozřejmě také začali zvyšovat a rozšiřovat nabídku. Tak se tyto produkty (i když jsou každý jiný) dostaly do konkurence. Zvyšovat neomezeně produkci minerálních vod vzhledem k limitaci zdrojů ale není možné. Řada minerálek tak užíváním nových zdrojů postupně snižovala svoji mineralizaci. Souběžně se dostávaly ke spotřebitelům informace, že vysoká mineralizace je na škodu, a tedy že méně mineralizované minerálky jsou vlastně zdravější. To je v podstatě pravda, ale platí to pro běžnou pitnou vodu. Tímto vývojem se vlastně setřel rozdíl mezi minerálkou a pitnou vodou.

Snižování mineralizace ale časem narazilo na hranici normy pro minerální vody. A tak se v roce 2001 objevil nový zákon o minerálních vodách, který již nemá stanovenu hranici mineralizace a prakticky umožňuje prohlásit jakoukoliv pramenitou vodu za minerální.  Situace se pro běžného spotřebitele stala zcela nepřehledná.

Tím se ale na trhu opět uvolnilo místo pro opravdové minerální vody a tak někteří výrobci (zhruba od roku 2017) znovu začali dodávat původní minerálky s vysokou mineralizací, ovšem nyní jako jakési exkluzivní zboží (i cenově). V současnosti jsou tedy hlavní minerální prameny znovu dostupné v původní kvalitě, jen je situace méně přehledná a je třeba si vybírat a vědět, že ne každá "minerální voda" je skutečná minerálka.

Výjimkami, která neprošly tímto procesem jsou jen Bílinská kyselka a Vincentka. A také Šaratice a Zaječická hořká, které vzhledem ke svému složení nikdy nemohly suplovat pitnou vodu...

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky